Powrót do sprawności po udarze

Udar mózgu zdarza się niestety coraz częściej i coraz to młodszym osobą wręcz w wieku 40 lat. Na szczęście lekarze i rehabilitanci coraz całkiem dobrze radzą sobie z leczeniem udarów mózgu, wylewów a wręcz tętniaków. Problemem pozostaje fakt, że dla chorego brakuje miejsc na oddziałach rehabilitacji albo muszą go opuszczać zbyt szybko?



Rehabilitacja po udarze może być de fakto skuteczna, jedyny warunek: opiekun wie, na co zwracać uwagę i jak pomagać choremu, żeby straty po udarze zostały zminimalizowane, a swoim postępowaniem nie szkodzić choremu. Najważniejsze w Opiece nad chorym po udarze mózgu, jest fakt, że zwykle, niedowład dotyczy połowy całego ciała: twarzy, przełyku, podniebienia, języka, tułowia, stawu barkowego. Jest to przyczyną nie tylkoproblemów z poruszaniem się, ale także problemów z przełykaniem, piciem czy mówieniem. Jeśli chodzi o problemy z gryzieniem i przełykaniem pokarmu, to ich przyczyną jest niedowład mięśni języka, podniebienia i gardła. Może się też zdarzyć, że przy nadmiernym napięciu mięśni około układu pokarmowego tchawica oraz dodatkowo przełyk są przesunięte w bok i osoba po udarze nie może przełykać wręcz papkowatych dań. Dolegliwość taką pomoże zlikwidować masaż, który wykona terapeuta odwiedzający pacjenta w domu. Znacząca jest tu wskazówka dla opiekuna, należy obserwować, czy taka osoba zjada właściwą sobie porcję, czy nie ukazują się kłopoty z przełykaniem lubczy nie skarży się na pojawiający się ucisk w gardle.
Ważnym aspektem jest też usprawnianie językowe po przejściu udaru. Wynikiem udaru mogą być bowiem problemy z niektórymi z wymienionych funkcji: mówieniem, rozumieniem, czytaniem, pisaniem czy liczeniem. Rehabilitacją na tym poziomie zajmują się w głównej mierze neuropsycholodzy oraz dodatkowo neurologopedzi. Dla każdego pacjenta w współzależności od ciężkości zaburzeń językowych dobierane są odpowiednie do ich predyspozycji ćwiczenia. Prowadzą je przykładowo poradnie rehabilitacyjne neuropsychologiczne. Zwykle terapia z takimi profesjonalistami to 3 wizyty w tygodniu, które trwają po 45-60 minut. Zadaniem rehabilitanta w tym zakresie jest [między innymi nauczenie opiekuna i chorego porozumiewania się prostymi komunikatami, wypowiadanym słowom powinien towarzyszyć gest, który ułatwi rozważeniepytania. Wartym sugestie ćwiczeniem dla osób po udarze z afazją jest łączenie liniami kropek narysowanych na kartce, z których powstają obrazki lub figury geometryczne. Ułatwi to nie tylko i wyłącznie kontakt, ale da większą gwarancję siebie pacjentowi.

Sprawdź tutaj: Gdańsk i fizjoterapia przy udarze w mózgu.